Szőrbenövés: mitől alakul ki és mit tehetsz ellene?

A szőrbenövés viszonylag gyakori probléma, ami sokak életét megkeseríti. Mind férfiak, mind hölgyek esetén jelentkezhet és nem csak esztétikailag zavaró, ráadásul akár komoly gyulladással és fájdalommal is járhat. De mi okozza a szőrbenövést, hogyan lehet kezelni és megelőzni? Cikkünkben körbejártuk a témát és azt is megtudhatod, hogy miért jelenthet végleges megoldást a szőrbenövés ellen a lézeres szőrtelenítés.

A szőrbenövést nem tanácsos tűvel és csipesszel kezelni.

Mi az a szőrbenövés és mitől alakul ki?

A szőrbenövés azt jelenti, hogy a szőrszál nem képes áttörni a bőr felszínét és alatta, alágyűrődve kezd növekedni. Ennek következtében dudor jelentkezik a bőrön, a benőtt szőrszál mellett faggyú gyűlhet fel, a bőr pedig begyulladhat, fájdalmassá válhat. Krónikus, súlyos esetben ez akár gennyes fekélyhez, a bőr elszíneződéséhez és hegesedéséhez is vezethet.

Hogyan ismerheted fel a szőrbenövést?

Kezdeti stádiumban gyakran látható, hogy a szőrszál a bőr alatt kezd növekedni. Ezután a következő tünetek jelentkezhetnek:

  • Kis, pattanásszerű dudor a bőrön;
  • Viszketés;
  • Gyulladt szőrbenövés esetén pirosság, fájdalom;
  • Súlyosabb esetben gennyes gyulladás;
  • A bőr elszínesedése, hegesedése (keloidos heg is kialakulhat hajlam esetén).

Mi okozza a szőrbenövést?

A szőrbenövés kialakulását számos tényező befolyásolja. A puha, világos szőrzettel rendelkezők ritkábban tapasztalják a problémát, mint az erős szőrzetűek, de befolyásoló tényező a bőr állapota is. A nem megfelelően hidratált, száraz bőr ugyanis növeli a szőrbenövés esélyét. Ezen kívül a következő okokra is visszavezethető a szőrbenövés kialakulása:

  • A leggyakoribb ok a szőrtelenítés, azon belül pedig legnagyobb arányban borotválkozás után jelentkezik a probléma. Sajnos hajlam esetén a szőrtelenítő krémmel, gyantával vagy epilálással végzett szőrtelenítés után is előfordulhat a szőrszál benövése. A lézeres szőrtelenítés ezzel szemben csökkenti a szőrbenövés kialakulásának esélyét;
  • Ruha okozta folyamatos dörzsölés, amely főleg szűk ruhák viselése során jelentkezik;
  • Bizonyos egészségügyi állapotok vagy betegségek, például elhízás és cukorbetegség is hajlamosít a szőrbenövésre.

Hol alakulhat ki a szőrbenövés?

A szőrbenövés leggyakrabban a hagyományos módszerekkel (borotva, gyanta, epilátor) szőrtelenített területeken alakul ki, így férfiaknál az arcon és nyaki területeken, hölgyeknél karon, lábon vagy az intim területeken.

A szőrbenövés leggyakrabban a borotvált területeken alakul ki.

Szőrbenövés arcon

A szőrbenövés arcon leginkább férfiaknál jelentkezik, enyhén fájdalmas, viszkető, piros kis dudorok formájában. Durvább és göndör szőrzet esetén gyakoribb, illetve az is befolyásolja, ha magasabb a nemi hormon termelés.

Szőrbenövés lábszáron, combon és karon

Hölgyek esetén gyakran jelentkezik lábszáron, combon és karon a szőrbenövés, hiszen ezeket a területeket a legtöbb esetben szőrtelenítik. Ha gyakran találkozol a problémával, érdemes elkerülni a szűk ruházat, farmer viselését.

Szőrbenövés intim területen

Talán a legkellemetlenebb, ha intim területen alakul ki a szőrbenövés. Ez a terület egyrészt fokozottan érzékeny, másrészt mindig ruházat fedi, így a gyulladás is könnyebben alakul ki. Ha gyakran tapasztalsz szőrbenövést vagy szőrtüsző gyulladást ezen a testtájékon, akkor mindenképp érdemes lézeres szőrtelenítést végezni. Az intim szőrtelenítésről külön cikket is írtunk. 

A szőrbenövés kezelése – mit tehetsz a már kialakult szőrbenövés ellen?

A szőrbenövés kezelére gyakran azt javasolják, hogy egy steril tű segítségével húzd fel a szőrszálat a bőr felszínére, majd csipesszel húzd ki. Mi nem javasoljuk ezt a módszert, mert akár sérülést is okozhatsz. Ennek következtében pedig akár komolyabb gyulladás, és akár hegesedés is kialakulhat.

Jobb megoldás, ha a benőtt szőrszál területére meleg borogatást helyezel, aminek következtében a szervezet hamarosan kilöki a szőrszálat.

Fontos tudnivaló: a szőrbenövés környékét nem szabad addig szőrteleníteni, amíg a probléma el nem múlt! A gyantázás, szőrtelenítő krém használata, de a borotválkozás további sérülést és gyulladást okozhat.

A szőrbenövés megelőzése

Ahogy már említettük, a szőrbenövés leggyakrabban a hagyományos módon szőrtelenített területeken jelentkezik, borotválkozás esetén pedig különösen nagy az esélye. Ha ezt a szőrtelenítési módszert választod, akkor a következőkre mindenképp figyelj oda:

  • A borotva legyen éles! A tompa, életlen borotva felsérti, irritálja a bőrt, a rossz állapotú bőr pedig jelentősen növeli a szőrbenövés esélyét;
  • Sose borotválkozz szárazon! Ez szintén rendkívül irritálja a bőrt, ráadásul könnyebben megvághatod magad. A szőrteleníteni kívánt területet mindenképpen nedvesítsd be meleg vízzel és lehetőleg használj borotvahabot vagy gélt!
  • A szőrszálakat ne a szőrnövekedés irányával ellentétesen, hanem annak irányában borotváld!

A helyes borotválkozáson kívül azzal is csökkentheted a szőrbenövés kialakulásának esélyét, ha egész évben gondoskodsz bőröd megfelelő állapotáról. Télen sokan elhanyagolják a bőrápolást, pedig ilyenkor talán még szárazabb, még érzékenyebb a bőr. Használj egész évben kímélő peelinget (különösen javasoltak az AHA, BHA savat tartalmazó termékek), és naponta ápold a bőrt hidratáló testápolóval. Ha a bőröd puha és rugalmas, az már félsiker.

Lézeres szőrtelenítés: végleges megoldás a szőrbenövés ellen

Sajnos az a tapasztalat, hogy hajlam esetén még a legóvatosabb borotválkozással és leggondosabb bőrápolással sem lehet megelőzni a szőrbenövést. A lézeres szőrtelenítés azonban végleges megoldást jelent, hiszen pontosan a probléma gyökerét szünteti meg: a szőr növekedését.

Szőrbenövés ellen a legjobb megoldás az adott terület lézeres szőrtelenítése

Lássuk, hogy működik a lézeres szőrtelenítés!

  • A lézerfény energiája a szőrszálak festékanyagában nyelődik el, így a szőrszálak a szőrtüszőhöz vezetik az energiát;
  • Ennek hatására a szőrtüsző felmelegszik, majd elpusztul;
  • Az egyszer már kezelt szőrszál többé nem nő vissza, a szőrtüsző nem tud regenerálódni, így a már kezelt szőrszálak esetén nem  tud kialakulni szőrbenövés;
  • A lézerfénynek ráadásul gyulladáscsökkentő hatása is van.

Bár a végleges eredményhez testtájéktól függően 8-10 alkalom szükséges, már az első alkalom után nagy változást tapasztalhatsz, ami minden alkalommal egyre láthatóbb. Kevesebb szőrszál nő vissza, egyenletesebb lesz a bőrkép és ami a legfontosabb, kevesebb benőtt szőrszállal és gyulladt szőrtüszővel találkozol majd.

Hatékony, fájdalommentes és biztonságos lézeres szőrtelenítés a Depilhome-nál!

A Depilhome szalonjaiban piacvezető gyártók diódalézeres szőrtelenítő gépeivel dolgozunk, amelyek a test teljes területén biztonságosan és hatékonyan alkalmazhatóak. Nagy tapasztalattal rendelkezünk: 2006 óta vagyunk jelen a szépségápolás ezen területén. Szalonjaink először külföldön, Spanyolországban, majd Horvátországban nyíltak. Magyarországon már két városban is megtalálhatsz minket: Szombathelyen és Budapesten is jelen vagyunk.

Miért válassz még minket, ha a lézeres szőrtelenítés mellett döntesz?

  • Kezelőink képzett kozmetikusok, akik speciális, magas szintű képzést végeztek el a diódalézerek kezelésére;
  • Személyre szabott, egyéni kezelési  tervet állítunk össze vendégeinknek;
  • Személyzetünk barátságos, kedves, és szívesen válaszol a kérdéseidre;
  • Modern, kellemes környezetben végezzük a kezeléseket.

Szeretnéd megtudni, hogy milyen  tapasztalataik vannak a vendégeinknek? Akkor olvasd el a lézeres szőrtelenítés véleményeket! 

Ha felkeltettük az érdeklődésedet, gyere el hozzánk egy ingyenes személyes konzultációra, ahol mindent megbeszélünk.

Jelentkezz be most!