Tartalomjegyzék
- Mi az a túlzott szőrnövekedés?
- Mikor beszélhetünk túlzott szőrnövekedésről?
- Milyen életkorban jelentkezik a hirsutizmus?
- A túlzott szőrnövekedés okai
- Idiopátiás hirsutizmus
- PCOS szőrösödés
- Gyógyszerek okozta hirsutizmus
- Egyéb betegségek is okozhatnak túlzott szőrnövekedést
- A túlzott szőrnövekedés kivizsgálása, diagnózisa
- A hirsutizmus kezelése és a női szőrösödés gyógyítása
- A hirsutizmus kezelése belsőleg
- A hirsutizmus kezelése külsőleg
- Lehet-e tenni valamit a női arc szőrösödés ellen házilag?
- Lézeres szőrtelenítés: hatékony külső kezelés túlzott szőrnövekedés esetén
A hirsutizmus, más néven túlzott szőrnövekedés rengeteg nő életét keseríti meg. Az arcon, vagy a test más részein megjelenő erős, látványos szőrszálak azonban nem csak esztétikai hátrányt okoznak, de akár komoly probléma is állhat a háttérben. Ebben a cikkben körbejárjuk, mi minden okozhat túlzott szőrnövekedést, mit lehet tenni ellene, de arról is szó lesz, hogy hogyan segíthet a lézeres szőrtelenítés a hirsutizmusban szenvedőknél.
Mi az a túlzott szőrnövekedés?
A túlzott szőrnövekedés, amelyet orvosi szakszóval hirsutizmusnak is neveznek, azt jelenti, hogy a női test bizonyos területein a normálisnál erősebb, sőtétebb szőrzet alakul ki. Bár férfiakat is érint, őket jellemzően kevésbé zavarja a jelenség, a nőknél azonban komoly lelki problémákat, önbizalomhiányt is okozhat.
A túlzott szőrnövekedés általában a következő területeken jelentkezhet:
- Női arc szőrösödése (felső ajak, áll)
- Felkarokon jelentkező erős szőrzet
- Mellkas, has, alhas szőrösödése
- Felső, alsó hát szőrösödése
- Combok belső része, fenék
Mikor beszélhetünk túlzott szőrnövekedésről?
Hogyan lehet megállapítani, hogy a szőrnövekedés valóban túlzott? Erre egy objektív és egy szubjektív válasz is létezik:
- Az úgynevezett Ferriman-Gallwey skála 0-9-ig osztályozza az adott testrész szőrzetét. A 0 érték a szőrzet teljes hiányát jelöli, míg 4-es érték felett már erős szőrzettel számolhatunk. Amennyiben a vizsgált testrészek értékei összeadva nagyobb értéket érnek el, mint 8, már beszélhetünk hirsutizmusról, főleg hölgyek esetén. Ilyen esetben mindenképpen érdemes orvosi vizsgálatokat végezni a komolyabb problémák kizárásának érdekében
- A szubjektív válasz – és mi a Depilhome-nál ezen az állásponton vagyunk – hogy minden szőrnövekedés túlzott, ami szembetűnő és zavarja az érintettet. Ha nincs orvosi probléma a háttérben, már ilyen esetben érdemes a tüneti kezelés elkezdése, például lézeres szőrtelenítés formájában.
Milyen életkorban jelentkezik a hirsutizmus?
A túlzott szőrnövekedés akár egész életen át tarthat, de nagyobb az esélye pubertáskorban és a menopauza időszakában. Megjelenhet továbbá betegségek kialakulásakor és bizonyos gyógyszerek szedésekor is.
A túlzott szőrnövekedés okai
A túlzott szőrnövekedést leggyakrabban a férfi nemi hormon, a tesztoszteron túltermelődése okozza, bár örökletes hajlam miatt is kialakulhat: ilyenkor a szőrtűszők a szokásosnál érzékenyebbek lehetnek a szőrnövekedést serkentő hormonokra. Lássuk, mik lehetnek pontosan a hirsutizmus okai!
Idiopátiás hirsutizmus
Az idiopátiás hirsutizmus a túlzott szőrnövekedés egy olyan formája, amely nem kötődik alapbetegséghez és a férfi nemi hormon is a normál tartományban van. Eredete valószínűleg genetikai, első sorban a mediterrán típusú, sötétebb bőrű és hajú nőknél jelenik meg. Feltételezik, hogy esetükben a szőrtüszők az átlagosnál érzékenyebbek a tesztoszteron hormonra, így normál tartományban vagy határértéknél is elindulhat a szőr erős növekedése.
Bizonyos kutatások azt mutatják, hogy az idiopátiás hirsutizmus kialakulhat a PCOS enyhe formájában is, amikor a női szőrösödésen kívül semmilyen más tünet nem jelentkezik.
PCOS szőrösödés
Sajnos viszonylag gyakori, hogy a túlzott szőrnövekedés a PCOS, azaz a petefészek cisztás megbetegedése nyomán alakul ki. A PCOS hátterében egy hormonális rendellenesség áll. Ilyenkor ugyanis az inzulint termelő sejtek túlérzékenyek és több inzulint termelnek a szükségesnél. A petefészkek ennek hatására pedig túlzott tesztoszteron termelésbe kezdenek – ennek az egyik tünete a túlzott szőrösödés is.
Milyen egyéb tünetek utalhatnak PCOS betegségre?
- Rendszertelen menstruáció
- A peteérés elmaradása
- A meg nem repedt tűszők maradványaiból kialakuló ciszták
- Akne, pattanások megjelenése
- Hajhullás
- Elhízás
A PCOS az egész test működésére kihat, ezért ha erre gyanakodsz, mindenképpen átfogó vizsgálatokra lesz szükség!
Gyógyszerek okozta hirsutizmus
Bizonyos gyógyszerek szedése is okozhat túlzott szőrnövekedést. Ilyenek például:
- Szteroidok, anabolikus szteroidok szedése
- Férfi vagy női nemi hormont tartalmazó gyógyszerek
- Mellékvesekéreg stimuláló szerek (pl. ACTH)
- Vérnyomás-csökkentő szerek (pl. minoxidil)
- Glükokortizoidok (kortizon)
- Immunszupresszáns szerek (pl. ciklosporin)
Egyéb betegségek is okozhatnak túlzott szőrnövekedést
A hirsutizmus hátterében más betegségek is állhatnak a PCOS-en kívül:
- Cushing-szindróma (mellékvesekéreg túlműködése)
- A mellékvesekéreg enzimzavara
- Akromegália (növekedési hormon túltermelődése)
- Inzulinrezisztencia
- Ritkán daganatos háttér is okozhatja (agyalapi mirigy, petefészek vagy mellékvese tumorok)
Éppen ezért, ha túlzott szőrnövekedést tapasztalsz és mellette bármilyen más tünet jelentkezik, mindenképpen fordulj orvoshoz.
A túlzott szőrnövekedés kivizsgálása, diagnózisa
A túlzott szőrnövekedés kivizsgálása összetett feladat. Érdemes a tünetek megjelenésekor elmenni egy bőrgyógyászati és nőgyógyászati vizsgálatra, illetve szükséges lehet a női és férfi hormonok szintjét, valamint a mellékvesekéreg hormonszintjét (DEA hormon) is megnézetni. Ezen kívül gyakran végeznek különböző képalkotó vizsgálatokat is, például ultrahangot vagy CT-t, MRI-t is.
A hirsutizmus kezelése és a női szőrösödés gyógyítása
A hirsutizmust tehát lehet a kiváltó oknak megfelelően belsőleg kezelni, illetve sok esetben megoldást jelen a külsőleges kezelés is.
A hirsutizmus kezelése belsőleg
- Amennyiben a kiváltó ok valamilyen gyógyszer volt, sokszor elegendő ennek elhagyása (amennyiben lehetséges), a dózis csökkentése, vagy más gyógyszerre való átállás;
- PCOS vagy más betegségek esetén teljeskörű kivizsgálás szükséges, ilyenkor az alapbetegség kezelése gyakran megoldja a problémát. Ha az érintett PCOS-sel küzd, gyakran már az orvossal egyeztetett életmód váltás is nagy eredményeket hozhat;
- Idiopátiás hirsutizmus esetén léteznek bizonyos szőrnövekedés elleni gyógyszerek is, ennek felírása azonban orvos feladata és mindig figyelembe kell venni az életkort, a szőrösödés elhelyezkedését, az egyéb betegségeket, illetve azt is, hogy az illető szeretne-e gyermeket.
A hirsutizmus kezelése külsőleg
A túlzott szőrnövekedés kezelése akár azonnal is elkezdhető külsőleg, a különböző szőrtelenítési eljárásokkal. Ez már a kezdetektől jelentős megkönnyebbülést jelenthet, hiszen eltávolításra kerül a szőr és megszűnhetnek az ezzel kapcsolatos gátlások, lelki problémák.
Lehet-e tenni valamit a női arc szőrösödés ellen házilag?
A női arc – és természetesen a többi testrész szőrösödése kezelhető házilag, például erre a területre kifejlesztett szőrtelenítő krémmel, vagy gyantázással, epilálással, borotválkozással. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a női arc fokozottan érzékeny terület, így hamar jelentkezhet irritáció, kipirosodás. A fent említett módszerek ráadásul nem nevezhetők túl tartósnak.
Lézeres szőrtelenítés: hatékony külső kezelés túlzott szőrnövekedés esetén
A lézeres szőrtelenítés az egyik leghatékonyabb módszer a nem kívánt erős szőrzet ellen. Ez egy klinikailag elismert, biztonságos és fájdalommentes eljárás, amellyel végleges szőrtelenítést tudunk elérni, akár az olyan érzékeny területeken is, mint az arc, hónalj vagy az intim testrészek.
A Depilhome-nál mi a lézeres szőrtelenítésre specializálódtunk, orvosi támogató háttérrel rendelkezünk, kezelőink pedig képzett kozmetikusok, akik egyénre szabott tervet készítenek minden kedves vendégünknek.
A lézeres szőrtelenítést tehát már a zavaró szőrszálak megjelenésekor el lehet kezdeni. Szeretnénk azonban még egyszer hangsúlyozni, hogy a külső tüneti kezelés mellett a biztonság kedvéért mindenképpen látogass el orvoshoz – így megbizonyosodhatsz róla, hogy nincs egyéb egészségügyi oka a szőrösödésnek.
Ha ez megvan, akkor nincs más hátra, jelentkezz be hozzánk! Várunk szeretettel!