A szőrtüsző gyulladás sokak életét keseríti meg, hiszen nem csak esztétikai szempontból zavaró, de kifejezetten fájdalmas is lehet. Bárkinél előfordulhat és legtöbbször a rendszeresen szőrtelenített területeken jelentkezik, de más okok is elősegítik a kialakulását. A cikkben körbejárjuk, mi az a szőrtüsző, miért alakul ki a szőrtüsző gyulladás, hogyan lehet megelőzni és kezelni. Szőrtüszőgyulladás képeket is bemutatunk a könnyebb felismerés érdekében. Végül szó lesz arról, miért jelenthet megoldást a Depilhome szalonjaiban elérhető lézeres szőrtelenítés. Tarts velünk!
Mi az a szőrtüsző?
A szőrtüsző egy kis zsák vagy tüsző a bőr alatt, amely a szőrszálak növekedéséért felelős. Ez a mikroszkopikus struktúra része a bőrnek, és minden szőrszál egy-egy ilyen tüszőből nő ki. A szőrtüszők a bőrünk mélyebb rétegeiben helyezkednek el. Egy nagyon összetett képletről van szó, amely többek között gazdag ideghálózatból áll, ezen kívül faggyúmirigyek is kapcsolódnak hozzá, amelyek az olajos váladékot termelik a szőrszálak és a bőr hidratálására. A szőrszálak a szőrtüsző mátrix sejtjeiből keletkeznek, illetve itt termelődik az úgynevezett melanin, ami a szőrszálak növekedéséért felelős.
Mi az a szőrtüszőgyulladás és mikor alakul ki?
Ha a szőrtüszők irritálódnak, fertőződnek vagy elzáródnak, az gyulladáshoz vezethet. Általában bakteriális fertőzés áll a háttérben, amelynek a leggyakoribb okozója a Staphylococcu aureus baktérium, de Streptococcusok is okozhatnak gyulladást. Ezen kívül a szőrtüszőgyulladás gombás eredetű is lehet.
A szőrtüszőgyulladás tünetei
A szőrtüszőgyulladás tünetei a következők:
- Bőrpír, viszketés
- A gyulladt szőrtüszőnél csomó, duzzanat alakul ki
- Sárgás, gennyes hólyagszerű képlet a bőrön
- Mélyebb gyulladásnál erős fájdalom
Hol és kinél alakulhat ki szőrtüszőgyulladás?
A szőrtüszőgyulladás egyaránt érinti a nőket és a férfiakat, azonban jellemzően más testrészeken alakul ki. Férfiaknál gyakori az arcon, akár a hajas fejbőrön (műszálas sapka viselése miatt), nőknél a borotvált területeken, például lábszáron. Mindkét nem esetében kialakulhat a szőrtüszőgyulladás nemi szerven, ami különösen kellemetlen lehet.
A szőrtüszőgyulladás okai
A szőrtüszőgyulladás legtöbb esetben a helytelen szőrtelenítés miatt alakul ki, de más tényezők is állhatnak a háttérben. Lássuk, mi minden okozhat gyulladt szőrtüszőt!
Helytelen szőrtelenítés
A szőrtüszőgyulladás legtöbbször a borotvált területeken, borotválkozás után alakul ki. Ilyenkor gyakori a szőrbenövés, ami azt jelenti, hogy a szőrszál visszahajlik, és befelé nő. Ez sokszor annak köszönhető, hogy a bőr nincs kellőképpen felkészítve a borotválkozásra, nem elég puha és könnyen sérül. A szőrbenövés önmagában steril, azonban ha az irritált bőr megsérül, kórokozók juthatnak ki és kialakul a szőrtüszőgyulladás.
Másik probléma lehet a nem megfelelő higiénia. Fontos, hogy egy személy használja csak a borotvát, és fertőtlenítse azt minden borotválkozás előtt. Érdemes a bőrt is fertőtleníteni szőrtelenítés után.
Lényeges tudni, hogy epilálás és gyantázás után is jelentkezhet szőrtüszőgyulladás. Ha az epilálókészülék nem megfelelő minőségű vagy nem jó gyantát választunk, a szőrszálak nem kerülnek megfelelően eltávolításra és a bőr is sérülhet, így bejuthatnak a kórokozók. Gyantázásnál még az is gyakori, hogy nem megfelelő irányban húzzuik le a gyantát, ami további irritációhoz vezet.
Túl szoros, műszálas ruházat viselése, ülőmunka
Az ülőmunkát végzők körében nagyobb az esély szőrtüszőgyulladás kialakulása, amelyek ilyenkor akár a fenék tájékán és az intim területeken is jelentkezhetnek. Éppen ezért törekedni kell arra, hogy amennyiben ülőmunkát végzünk, viseljünk természetes anyagokból készült, jól szellőző ruházatot, hiszen a szoros, műszálas ruha fokozza az izzadást és elősegíti a gyulladást okozó kórokozók elszaporodását.
Bizonyos egészségügyi állapotok, betegségek
A szőrtüszőgyulladás kialakulására hajlamosíthat az elhízás és a cukorbetegség is, de a hormonrendszerben jelentkező egyensúlyzavarok is.
Fürdők és wellnessek nem megfelelő higiéniája
A fürdőkben, wellnessekben előfordulhat, hogy a medencét, jakuzzikat nem fertőtlenítik megfelelően. Ennek következtében alakul ki a szőrtüszőgyulladás speciális fajtája, amely az úgynevezett gram-negatív baktériumoknak köszönhető.
A szőrtüszőgyulladás kezelése
A legtöbb esetben a szőrtüszőgyulladás kezelése házilag is lehetséges. Érdemes kímélő, savas hámlasztókat (például acetil-szalicilsav alapú terméket) használni. Emellett mindenképpen lényeges a problémás terület helyi fertőtlenítése is, például octenidin-dihydrochloride alapú fertőtlenítőszerrel.
Sok helyen javasolják a gyulladt szőrzál eltávolítását is. Ezzel azonban nagyon óvatosan kell bánni, illetve nem szabad a gyulladt területet piszkálni, nyomogatni sem. Ha a gyulladás nem megy le magától, vagy rendszeresen visszatér, érdemes inkább bőrgyógyászhoz fordulni.
Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a gyulladás mélyebb, több szövetet érint. Ilyen esetben mindenképp az orvos felkeresése a megoldás, aki szakszerűen tud fertőtlenítni és szükség szerint szájon át adható antibiotikumot ír fel.
A szőrtüszőgyulladás diagnózisa
A szőrtüszőgyulladás vizsgálata során szemrevételezik a tüneteket, kétség esetén vehetnek mintát is a gyulladásból, amelyet tenyésztésre küldenek. Ezen kívül fontos megkülönböztetni a szőrtüszőgyulladást más betegségektől is, például a gombás fertőzéstől, aknétól.
A szőrtüszőgyulladás megelőzése
A szőrtüszőgyulladás kialakulásának esélyét számos módon lehet csökkenteni. Kerülni kell a műszálas ruházatot, főleg azoknak, akik hajlamosabbak az izzadásra. Figyelni kell a megfelelő higiéniára, a bőr tisztán tartására, a rendszeres kézmosásra is.
Helyes borotválkozás
Amennyiben rendszeresen borotválkozol, nagyon fontos, hogy körültekintően járj el a művelet során. Mire kell figyelni?
- Kizárólag éles borotvát használj, amelyet minden használat előtt fertőtlenítesz
- A kezelés előtt vegyél egy meleg fürdőt, vagy zuhanyozz le, ez segít a bőr felpuhulásában
- Használj borotvahabot, vagy borotvagélt, ugyanis ez is segít megelőzni a hám sérüléseit
- Fertőtlenítsd a bőrt, ha végeztél
- Borotválkozások között pedig ápold, hidratáld a bőröd, hiszen ez is segít megőrizni annak rugalmasságát, egészségét
Lézeres szőrtelenítés: végleges megoldást jelenthet a szőrtüszőgyulladás ellen
A lézeres szőrtelenítés mindenkinek ajánlott, aki rendszeresen találkozik szőrtüszőgyulladással. A lézeres szőrtelenítés során ugyanis magas frekvenciájú, célzott lézerfénnyel kezeljük a területet, amelynek energiája a szőrtűszőben nyelődik el. Ez a szőrtüsző pusztulásához vezet, és szőrteleníteni sem kell többé, tehát nem tud kialakulni szőrtüszőgyulladás.
A lézeres szőrtelenítés egy pár alkalmas kezelés – az ismétlések azért szükségesek, mert az eljárás csak a szőrnövekedés aktív fázisában hatékony, és az egyes szőrszálak eltérő fázisban találhatóak. Ugyanakkor már az első kezelés után csökken a visszanövő szőrszálak mennyisége, és egyre kisebb az esélye, hogy gyulladt szőrtüszővel találkozol. A végeredmény pedig magáért beszél: nem csak a szőrtüsző gyulladás elleni küzdelemnek mondhatsz búcsút, de a bőr végleg sima, szőrtelen, bársonyos lesz!
Miért válaszd a Depilhome-ot a végleges szőrtelenítésre?
A Depilhome-nál kizárólag piacvezető diódalézereket alkalmazunk, amelyek rendkívül hatékonyak és biztonságosak a test teljes területén. 2006 óta vagyunk a jelen a szépségápolás ezen szegmensében, szalonjaink először Spanyolországban, majd Horvátországban nyíltak, mára pedig Magyarországon Szombathelyen és Budapesten is jelen vagyunk.
Kezelőink képzett kozmetikusok, akik magas szintű továbbképzést kaptak a diódalézerek kezelésére, így képesek tökéletesen egyénre szabott kezelési tervet összeállítani a vendégeink egyéni igényei alapján. Ugyanakkor nálunk nem csak a tudás, hanem a barátságos, kedves hozzáállás is alapkövetelmény – így bátran felteheted a kérdéseidet.
Mindezt modern, kellemes környezetben, hogy ne csak az eredmény legyen tökéletes, de a lehető legjobban érezd magad a kezelések közben.