Bársonyosan sima bőr és akár hosszú hetekig tartó szőrmentesség: a gyantázás nem csupán az egyik legnépszerűbb szőrtelenítési módszer, hanem valódi tudomány. Ha igazán esztétikus végeredményt szeretnél, fontos a jó technika, és az is, hogy milyen gyantával dolgozol. Például más-más waxra van szükség az arc gyantázáshoz, az intim testrészekhez, vagy épp a láb és karok szőrtelenítéséhez. Ha kezdő gyantázó vagy, érdemes inkább profi szakembert felkeresned, ugyanis kiütések, lila foltok, szőrbenövés és szőrtüszőgyulladás lehet a vége, ha nem tudod, mit, hogyan csinálj. Cikkünkből most mindent megtudhatsz a gyantázás típusairól, előnyeiről és hátrányairól, valamint, hogy mire figyelj, ha otthon végzed.
Mi az a gyantázás?
A gyantázás egy népszerű szőrtelenítési módszer, melynek során a szőrszálak gyökerestől kerülnek elvolításra gyanta segítségével. Végezhető akár otthon is, de fontos, hogy ismerd a helyes technikát. Amennyiben nem vagy biztos magadban, célszerűbb profi szakembert felkeresni.
A gyantázás története
A gyantázás Egyiptomból származik. Egyes feljegyzések szerint i. e. 1150-ben, III. Ramszesz háremében a nők teste sima és szőrtelen volt. De azzal kapcsolatban is vannak bizonyítékok, hogy a test gyantázását már i. e. 3000-ben végezték Egyiptomban, elsősorban a lábak és a hónalj területét.
A gyantázás hagyománya ugyan évezredekre nyúlik vissza, népszerűsége azonban csak az 1980-as évek végén kezdett nőni. Az legkeresettebbé az intim gyantázás – vagy brazil gyantázás -, valamint a lábak, a hónalj, a hát és az arc gyantázása vált, de a kozmetikusok gyakran végeznek szemöldök gyantázást is.
A gyantázás típusai
Lássuk most, hogy milyen gyantázási technikákkal találkozhatsz!
Spatulás gyantázás
A spatulás gyantát – amit krémgyantának vagy gyöngygyantának is szokták nevezni – felmelegítik és folyékony formában spatulával viszik fel a szőrtelenítendő területre, majd kézzel távolítják el. Ez a gyanta fajta rugalmas és könnyen formázható, nem törik, és nem okoz bőrirritációt. Ideális a bajusz gyantázáshoz, valamint a szemöldök, illetve a hónalj és intim területek szőrtelenítésére.
Ugyan nem fájdalommentes, az eredmény hosszan tartó, és a bőr bársonyosan sima marad. Tapasztalat és szakértelem mellett alkalmazható, és számos előnnyel rendelkezik a patronos gyantázással szemben.
Patronos gyantázás
Ennél a módszernél a gyantát patronban melegítik fel, majd egy lehúzócsík segítségével távolítják el a bőrről. Az összetétel lehet eredeti fagyanta alapú, amit egyéb összetevőkkel kombinálnak, hogy rugalmasabbá és bőrkímélőbbé tegyék. Emellett vanak teljesen kolofónium mentes (fenyőgyanta) változatok, melyek nem allergizálnak.
A patronos módszer gyors és hatékony, leginkább lábra, karra és a férfiak hátának szőrtelenítésére alkalmazzák. A kozmetikusok előszeretettel használják ezt a technikát, mivel gyorsan és könnyen lehet vele dolgozni.
Cukorgyantázás
A cukorpasztás szőrtelenítés egy természetes és hatékony módszer, amely során kézzel viszik fel a gyantát a szőrnövekedéssel ellentétes irányba, majd a növekedés irányába tépik le, ellentétben a többi módszerrel. A cukorgyantát egyszerűen cukorból, vízből és néha citromsavból készítik, sűrűbb állagúra főzve, mint a méz.
Ez a természetes összetétel sokak számára vonzóbb alternatívát kínál a hagyományos gyantákhoz képest. Bár létezik hideg és meleg változata is, többnyire melegen, folyékony formában viszik fel spatulával, majd papírral távolítják el.
A gyantázás előnyei és hátrányai
Most pedig nézzük, hogy mi szól a gyantázás mellett és ellen!
A gyantázás előnyei
- hosszan tartó eredmény – A gyantázás gyökerestől távolítja el a szőrszálakat, így akár 3-6 hétig is élvezheted a sima bőr érzését, ami óriási előny például a borotválással vagy a szőrtelenítő krémekkel szemben.
- Finomabb és ritkább szőrnövekedés – A rendszeres gyantázásnak köszönhetően a korábban sűrű és erős szőrzet sokkal gyérebbé és gyengébbé válik, mivel a szőrtüszők gyengülnek és kevésbé képesek új szőrszálakat növeszteni.
- Simaságot kölcsönöz a bőrnek – A gyantázás a szőr eltávolítása mellett bársonyossá teszi a bőrt, eltávolítva az elhalt hámsejteket és elősegítve a bőrsejtek regenerációját.
A gyantázás hátrányai
- Fájdalmas – A gyantázás a szőrtelenítés egyik hatékony, ugyanakkor fájdalmas módszere, mivel a szőrt tövestől távolítja el. Az alacsony fájdalomküszöbbel rendelkezőknél különösen érzékeny lehet a hónalj és az intim testrészek gyantázása.
- Nagy a sérülésveszély – Helytelen technika vagy forró gyanta esetén sérülhet a bőr. De előfordulhatnak, például lila foltok vagy szőrbenövés is. Utóbbiból nem ritka, hogy szőrtüszőgyulladás alakul ki.
- Allergiás reakciót válthat ki – Akik érzékenyek a gyantára, előfordulhat, hogy irritációt, kipirosodást, viszketést tapasztalnak a kezelt felületen
- Nem végleges megoldás – Bár a gyantázással akár több hétig is élvezheted a bőr simaságát, időről időre újra át kell esned a fájdalmas kezelésen.
Fontos tudnivalók az otthoni gyantázáshoz
- Amennyiben még sosem gyantáztál, érdemes előzetesen tesztelni a fájdalomtűrő képességedet. Célszerű továbbá kevésbé érzékeny területen, például a lábszáron kezdened, és ott gyakorolni a technikát!
- Soha ne gyantázz ha leégett, irritált vagy nagyon érzékeny bőröd!
- A láb, valamint az érzékenyebb területek, így az arc, hónalj és a bikinivonal gyantázásához más-más típusú gyantát használj! Mindenképpen kérd ki kozmetikusod véleményét és tanácsát ezzel kapcsolatban!
- Ha brazil gyantázásban gondolkodsz, ajánlott azt profi szakemberre bízni, mivel a bőr ezen a területen különösen érzékeny!
- Arc gyanta esetén legalább két-öt napig ne használj retinolt tartalmazó bőrápoló termékeket, mert előfordulhat, hogy a szőrszálakkal együtt a bőr egy részét is eltávolítod!
- Ha krónikus bőrirritáció vagy szőrbenövés jelentkezik, hasznos lehet a rendszeres bőrradírozás, ami segítheti az új szőrszálak kibújását.
Az otthoni gyantázás menete
1. lépés: Várd ki az optimális szőrhosszúságot!
Gyantázás előtt győződj meg arról, hogy a szőrszálak már legalább 4-5 mm hosszúak. Ezt nehéz lehet kivárni, hiszen érthető, ha minél előbb sima bőrfelületet szeretnél. Azonban a gyantázás élményét és eredményét is jelentősen befolyásolja, ha nem vagy elég türelmes és túl rövidek a szálak.
Az sem ideális azonban, ha nagyon hosszú és burjánzó a szőrzet. Ilyenkor célszerű lehet leborotválni a felületet, és nagyjából két hét múlva elvégezni a műveletet.
2. lépés: Tisztítsd és szárítsd meg a gyantázandó területet!
Gyantázás előtt óvatosan mosd le a gyantázni kívánt felületet, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket, az elhalt hámsejteket és a bőrápolási készítmények maradékait. Ezután alaposan szárítsd meg a területet, hogy a gyanta meg tudjon tapadni!
3. lépés: Melegítsd fel a gyantát!
Mindig kövesd a csomagoláson található utasításokat, és teszteld a gyanta hőmérsékletét úgy, hogy egy kis mennyiséget csuklód belső oldalára kensz! Fontos, hogy meleg legyen, de semmiképp se okozzon fájdalmat, ne égessen! Többféle gyanta létezik: van, amelyiket géppel lehet melegíteni, van, amelyikhez melegvíz szükséges, vagy a mikróba tehető.
4. lépés: Vidd fel a gyantát a bőrre!
Kend fel a waxot a szőr növekedési irányával megegyezően, ez alól kivétel a cukorgyanta, aminél az egész folyamat ellenkezőleg történik, mint a többi típusnál.
5. lépés: Húzd le a gyantacsíkot a helyes irányban!
Miután felvitted a gyantát, amennyiben lehúzócsíkkal dolgozol, nyomd bele alaposan, és hagyd néhány másodpercig rajta! Majd húzd le a szőr növekedési irányával ellentétesen. Az eltávolítás során az egyik kezeddel tartsd feszesen a bőrt, a másikkal pedig húzd le a csíkot! Ha nehezen elérhető helyet szőrtelenítesz, kérj meg egy családtagot vagy barátot, hogy segítsen!
6. lépés: Gyantázás utáni bőrirritáció kezelése
A gyantázás utáni pirosság eltüntethető, ha bőrödet hideg borogatással nyugtatod. Amennyiben fájdalmas volt a szőrtelenítés, kerüld a forró vizes fürdőt és zuhanyozást, viselj bő ruházatot, és használj olyan hidratáló krémet, amely nem tömíti el pórusaidat! Keress olajmentes vagy nem komedogén hidratáló krémeket.
A gyantázás utáni kiütésekre nagyszerűek a hidratáló testápolók. Ilyenkor kerüld a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó tusfürdőket, szappanokat, hogy ne fokozzák az irritációt!
Amennyiben a gyantázás után piros pöttyöket tapasztalsz és azok 3-4 napon belül nem múlnak el, érdemes bőrgyógyászt felkeresni.
Intim gyantázás otthon: milyen waxot válassz?
Ha intim gyanta, akkor felejtsd el a hideg gyanta csíkokat, mindenképpen meleg gyanta szükséges a legjobb eredményhez, de abból sem mindegy, hogy melyik!
- A lágy, krémesebb állagú meleg gyantát általában vékony rétegben kell felvinni, így leginkább végtagoknál alkalmazzák, ahol a szőrszálak vékonyabbak.
- A kemény típusú meleg gyanta – krémgyanta vagy cukorgyanta – kifejezetten az intim testrészekre való. Ezt vastagabban szükséges felkenni a kívánt hatás eléréséhez.
A gyanta típusát azonban elsősorban a terület érzékenységének és a szőrszálak vastagságának figyelembevételével érdemes kiválasztani. Az intim gyantázás menete egyébként megegyezik a többi testrészével.
Gyantázás után mikor nő ki a szőr? Milyen hosszan élvezheted a sima bőrt?
A gyantázás egy ideiglenes módszer, általában 4-6 hétig tartó simaságot eredményez, bár ez az időtartam az egyéni szőrnövekedési ciklustól is függ. Rendszeres gyantázással a szőrszálak idővel ritkulnak és finomabbá válnak.
Ha nem akarsz a szőrszálakkal és a gyantázással bajlódni, a lézeres szőrtelenítés lehet a megoldás!
Ha nemcsak hetekig tartó, hanem valóban hosszan tartó sima, bársonyos bőrt szeretnél, akkor érdemes búcsút inteni a gyantázásnak és a végleges lézeres szőrtelenítést választani.
Az intim-, arc- , és hónalj gyantázás, a lábak és karok rendszeres waxos szőrtelenítése rendkívül sok időt emészt fel, ráadásul bőrirritáció, szőrbenövés és a szőrtüszőgyulladás is előfordulhat a kezeléseket követően.
A lézeres szőrtelenítés egy klinikailag elismert, biztonságos és fájdalommentes eljárás. A leghatékonyabb módszer a nem kívánt szőrzet ellen, mellyel végleg szabadulhatsz meg a szőrszálaktól, akár az olyan érzékeny területeken is, mint az arc, hónalj vagy az intim testrészek.
Bár testtájéktól függően 8-10 alkalom lehet szükséges, már az első kezelés után nagy változást tapasztalhatsz, jelentősen csökken a visszanövő szőrszálak mennyisége. Azért van szükség többszöri ismétlésre, mert az eljárás csak a szőrnövekedés aktív fázisában hatékony, és a szőrszálak növekedési ciklusa eltérő.
Ha lézeres szőrtelenítés, akkor gyere el hozzánk a Depilhome-ba!
A Depilhome-nál kizárólag piacvezető diódalézereket alkalmazunk, amelyek rendkívül hatékonyak és biztonságosak a test teljes területén. 2006 óta vagyunk a jelen a szépségápolás ezen szegmensében, szalonjaink először Spanyolországban, majd Horvátországban nyíltak, mára pedig Magyarországon Szombathelyen és Budapesten is jelen vagyunk.
- kezelőink képzett kozmetikusok, akik speciális, magas szintű képzést végeztek el a diódalézerek kezelésére
- személyre szabott, egyéni kezelési tervet állítunk össze vendégeinknek
- személyzetünk barátságos, kedves, és szívesen válaszol a kérdéseidre
Mindezt modern, kellemes környezetben, hogy ne csak az eredmény legyen tökéletes, de a lehető legjobban érezd magad a kezelések közben.