A szőrtelenítést követően sajnos nagyon gyakori probléma a szőrszálak benövése, melynek nyomán szőrtüszőgyulladás alakul ki, ami gennyes csomókat képezhet a bőrön. Hátterében többek között a helytelen szőrtelenítési technika, a nem megfelelő higiénia, valamint betegségek, fertőzések állhatnak. Cikkünkben most bemutatjuk a begyulladt szőrtüsző csomók okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit, valamint azt is, hogyan előzhetők meg lézeres szőrtelenítéssel.
Mi az a begyulladt szőrtüsző csomó?
A begyulladt szőrtüsző csomó, a furunkulus egy gennyes bőrelváltozás, amely a szőrtüszőkre lokalizálódik, de a bőr mélyebb rétegeit is érinti.
A viszonylag gyakorinak számító szőrtüszőgyulladás szövődményeként alakul ki. 2-3 napon belül a furunkulus közepén sárgás fehér gennyel teli csap jelenik meg. A csomó mérete változó lehet, általában 1-3 cm, de akár 5 cm-esre is megnőhet.
Előfordulhat olyan eset, hogy egy területen több, egymásba olvadó begyulladt szőrtüsző csomó jelenik meg, amit karbunkulusnak nevezünk. Amennyiben ilyet tapasztalsz, érdemes szakemberhez fordulni, mert komolyabb egészségügyi probléma is állhat a hátterében. Szintén ajánlott felkeresni a rendelőt, ha a gyulladt dudorokat láz vagy rosszullét kíséri, illetve megnagyobbodott nyirokcsomókat tapasztalsz.
Mik a begyulladt szőrtüsző csomó tünetei?
A begyulladt szőrtüsző csomókra az alábbiak figyelmeztethetnek:
- piros, duzzadt dudor(ok) a bőrön
- viszketés és égő érzés
- gennyes hólyag(ok) kialakulása
- érzékenység, fájdalom az érintett területen
Hol a leggyakoribbak a gyulladt szőrtüsző csomók?
Furunkulusok többnyire azokon a területeken fordulnak elő, ahol sok szőrtüsző található, így:
- az arcon
- a hónaljban
- az ágyék területén
- a fenéken
- a nyakon, tarkótájékon
- a hajas fejbőrön
A begyulladt szőrtüsző csomók okai
A kellemetlen, duzzadt csomók az alábbiak miatt fordulhatnak elő!
Nem megfelelő szőrtelenítési szokások
A furunkulusok gyakran a borotvált területeken, a szőr eltávolítását követően alakulnak ki. A helytelen szőrtelenítési módszerek, például a bőr előkészítésének hiánya növeli a szőrbenövés és fertőzésének kockázatát. A szőrbenövés során a szőrszál visszahajlik és befelé nő, és ha a sérült bőrön keresztül kórokozók jutnak be, azok szőrtüszőgyulladást és sok esetben gyulladt göböket okoznak.
Az epilálás és a gyantázás szintén vezethet furunkulusok kialakulásához, különösen akkor, ha a szőrszálak nem megfelelően kerülnek eltávolításra, vagy ha a bőr megsérül az eljárás során. A rossz minőségű epilálókészülékek vagy gyanták használata, valamint a gyanta helytelen irányba történő lehúzása mind növelik a fertőzés kockázatát.
A higiénia hiánya
A szőrtelenítés során használt eszközök tisztításának hiánya szintén okozhat fertőzéseket. Fontos, hogy csak egy személy használja például a borotvát, és minden alkalommal fertőtlenítve legyen, ami igaz az epilátorokra is. A bőrt szintén érdemes fertőtleníteni szőrtelenítés előtt.
Ülőmunka és nem szellőző öltözet
Az ülőmunkát végzők, valamint a szoros, műszálas ruházatot viselők körében nagyobb az esély a begyulladt szőrtüsző csomókra. A mozgás hiánya, valamint a testhez simuló, rosszul szellőző ruhadarabok ugyanis fokozzák az izzadást és elősegítik a kórokozók elszaporodását, ami gyulladáshoz vezethet.
Fertőzések, betegségek
Az elhízás, a cukorbetegség és a hormonális egyensúlyzavarok növelhetik a furunkulusok kialakulásának kockázatát. Ezek az állapotok gyengíthetik az immunrendszert, ami megnehezíti a szervezet számára a fertőzések leküzdését.
A szőrtüszőgyulladást és az abból kialakuló csomókat sok esetben a Staphylococcus és Streptococcus baktériumok okozzák, de a fertőzés gombás eredetű is lehet.
A fürdőkben és wellnessekben a medencék és jakuzzik hiányos fertőtlenítése szintén hozzájárulhat a begyulladt szőrtüsző csomók kialakulásához, a gram-negatív baktériumoknak köszönhetően.
A begyulladt szőrtüsző csomók kezelése
Egyes házi praktikák, például a körömvirágkrém használata fertőtlenítő készítmények mellett enyhítheti a gyulladást, de ha egy-két hét alatt nincs javulás, mindenképpen érdemes bőrgyógyászt felkeresni! Szintén ajánlott szakemberhez fordulni, ha a csomó nagyon fájdalmas, vagy gyakran visszatérő.
Mire figyelj begyulladt szőrtüsző csomó esetén?
- A gyulladt szőrtüszők kezelésénél fontos, hogy ne piszkáld vagy nyomkodd az érintett területet, mivel ez baktériumok terjedéséhez és súlyosabb gyulladáshoz vezethet. Rendszeresen fertőtlenítsd a furunkulust és alaposan moss kezet, hogy megelőzd a baktériumok átterjedését a test más területeire!
- Bakteriális fertőzés esetén az orvos által felírt antibiotikumok segíthetnek.
- Gombás fertőzéskor gombaellenes krémek vagy gyógyszerek alkalmazása szükséges.
- Párakötéssel, kenőcsökkel támogatható a furunkulus beérése és kifakadása.
- Az infravörös fény alkalmazása gyorsíthatja a gyógyulást a meleg hatására.
- Súlyos esetekben szükség lehet a csomó sebészeti úton történő megnyitására és a genny eltávolítására.
A begyulladt szőrtüsző csomó megelőzése
Jöjjön most néhány tipp, hogy mit tehetsz, hogy elkerüld a begyulladt szőrtüsző csomó kialakulását!
- Rendszeresen tisztítsd meg a bőrt, különösen azokat a területeket, amelyeket borotválsz vagy epilálsz!
- Minden borotválkozás előtt puhítsd a bőrt meleg vízzel és használj borotválkozó krémet vagy gélt, hogy minimalizáld a bőrirritációt és a szőrbenövést!
- Csakis tiszta, éles borotvát használj, és fertőtlenítsd minden használat előtt!
- Rendszeresen alkalmazz hámlasztó termékeket, hogy megelőzd a szőrbenövést! Ez segít eltávolítani az elhalt hámsejteket és megakadályozza a szőrszálak visszahajlását!
- Viselj laza, jól szellőző ruházatot, hogy csökkentsd a bőr irritációját!
- Hidratáld rendszeresen a bőrt, hogy megőrizd annak rugalmasságát és egészségét!
- Használj nem komedogén hidratálókat, amelyek nem tömítik el a pórusokat!
- Ha epilálást vagy gyantázást végzel, alkalmazz jó minőségű eszközöket és megfelelő technikát, hogy minimalizáld a bőrsérüléseket!
- Szőrtelenítés előtt és után fertőtlenítsd a bőrt, hogy megakadályozd a kórokozók bejutását a szőrtüszőkbe!
Végleges megoldást keresel a begyulladt szőrtüsző csomókra? Válaszd a lézeres szőrtelenítést!
Sajnos sok esetben még a legnagyobb körültekintés és higiénia mellett is nehéz elkerülni a szőrbenövést és a szőrtüszőgyulladást, ami fájdalmas csomók kialakulásához vezet. A lézeres szőrtelenítés azonban ideális megoldás, hiszen a módszer magas frekvenciájú, célzott lézerfénnyel kezeli a területet, amelynek energiája a szőrtüszőben nyelődik el, elpusztítva azt. Emiatt a továbbiakban szőrtüszőgyulladás sem tud kialakulni.
A lézeres szőrtelenítés több kezelést igényel, mivel csak a szőrnövekedés aktív fázisában hatékony, és a szőrszálak eltérő fázisokban vannak. Már az első kezelés után is csökken a visszanövő szőrszálak száma, így a szőrtüszőgyulladás esélye is egyre kisebb lesz. A végeredmény sima, szőrtelen, bársonyos bőr, amely mentes a szőrtüszőgyulladástól és csomóktól.
Várunk szeretettel a Depilhome-nál, ha fájdalommentesen és véglegesen szeretnél búcsút inteni a szőrszálaknak!
A Depilhome-nál képzett kozmetikusok végzik a kezeléseket, modern, kellemes környezetben. Szalonjainkat Szombathelyen és Budapesten is megtalálod.
Miért válassz bennünket, ha a lézeres szőrtelenítés mellett döntesz?
-
- Kezelőink képzett kozmetikusok, akik speciális, magas szintű képzést végeztek el a diódalézerek kezelésére;
- Személyre szabott, egyéni kezelési tervet állítunk össze vendégeinknek;
- Személyzetünk barátságos, kedves, és szívesen válaszol a kérdéseidre;
- Modern, kellemes környezetben végezzük a kezeléseket.